Çevrimiçi (Online) Sınavlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 1. 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı Bahar dönemi ara sınavlarına https://esinav.istanbul.edu.tr/ adresinden girebilirsiniz.
 2. 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı Bahar dönemindeki derslerinizin ara sınavları 1 Haziran 2020 – 14 Haziran 2020 tarihleri arasında gerçekleşecektir. Sınavlarınıza bu tarihler arasında  24 saat boyunca istediğiniz gün ve saatte girebilirsiniz.
 3. Ara sınavlarda her bir ders için süresi 30 dakika olan, çoktan seçmeli 20 adet soru yöneltilecektir. 
 4. Çevrimiçi (Online) Sınav Sitemine giriş yaptıktan sonra karşınıza sınav kurallarını içeren bilgiler gelecek ve bunu onaylamanız istenecektir. Lütfen bu ekrandaki bilgileri çok dikkatli bir şekilde okuyunuz.
 5. Çevrimiçi (Online ) Sınav Sistemini daha iyi tanımanız için sınav öncesi tanıtım videosunu izlemeniz yararınıza olacaktır. Tanıtım videosu için TIKLAYINIZ. 
 6. Sınava başladıktan sonra ekranda ilgili derse ait bir soru ve o soruya ait cevap şıkları gösterilecektir. Soruyu cevaplamak için cevap şıklarından birini işaretleyip “Cevapla ve Sonraki Soru butonuna tıklamanız gerekmektedir. Soruyu boş bırakmak isterseniz Soruyu Boş Bırakseçeneğini seçerek de sıradaki soruya geçebilirsiniz. 
 7. Sıradaki soruya geçtikten sonra kontrol veya düzeltme amacıyla önceki soruya/sorulara kesinlikle dönülemez.
 8. Sınavın herhangi bir anındaSınavı Bitir butonuna basmanız halinde karşınıza bir uyarı ekranı gelecektir. Bu ekrandaki “Sınavımı Bitirmek İstiyorum” butonunu da onaylarsanız sınavınız sonlandırılır.   Böyle bir durumda bir daha hiçbir koşulda ilgili dersin sınavına tekrar girilemez ve herhangi bir koşulda yeni bir sınav hakkı tanınamaz.
 9. Sınav süresi tamamlandığında devam etmekte olduğunuz dersin sınavı otomatik olarak sistem tarafından sonlandırılır. Bu durumda sınav sonlandırılıncaya kadar sorulara verdiğiniz cevaplar değerlendirme sırasında dikkate alınır.
 10. Toplamda 14 günlük sınav tamamlama süresi bulunduğundan dolayı sınavlarınızı zamana yaymanız akademik başarınızın yükseltilmesi açısından önem arz etmektedir. 
 11. Online sınavlara internet bağlantısı olan kişisel bilgisayarınız/tabletiniz veya cep telefonunuzdan girebilirsiniz. Meydana gelebilecek elektrik/internet kesintisi vb. sorunlardan fakültemiz sorumlu değildir. Gerekli tedbirleri almak öğrencinin sorumluluğundadır.
 12. İnternet/elektrik kesilmesi vb. sorunlarla karşılaşmanız halinde daha sonra istediğiniz gün ve saatte sisteme tekrar girip kaldığınız yerden  son gördüğünüz soru yerine başka yeni bir soru gösterilecektir- ve kalan sınav süresi ile sınavınıza devam edip sınavınızı tamamlayabilirsiniz.
 13. Sınavınıza tekrar girdiğinizde kullanacağınız süre, o dersin sınavı için size verilen toplam süreden aynı dersin sınavına önceki girişte/girişlerde kullandığınız süre/süreler çıkarılarak hesaplanır.
 14. Sınavınızı başlattıktan sonra tarayıcıyı kapama, sayfayı yenileme vb. işlemler yapmanız durumunda Yaptığınız değişiklikler kaydedilmemiş olabilir. uyarısı gelecektir. Onay işlemini gerçekleştirirseniz sistemden çıkış yapabileceksiniz. Herhangi bir sınava toplamda 5 giriş hakkınız bulunmaktadır. Bu haklarınızın tamamını kullandığınızda tarafınıza yeni bir hak verilmeyecek, o dersin sınavına tekrar giriş yapamayacaksınız. Bu nedenle sayfa üzerinde sadece sınavla ilgili aktiviteleri gerçekleştirerek sınavınıza devam ediniz.
 15. Ara sınav soruları ilk yedi hafta içeriklerinden oluşturulmuştur.
 16. Ara sınavda derslerden aldığınız notlar başarı notunuzu %25 oranında etkileyecektir.
 17. Sınav sonuçları 17 Haziran 2020 Çarşamba günü, Çevrimiçi (Online) Sınav Sistemi https://esinav.istanbul.edu.tr/ üzerinden ilan edilecektir.
 18. Yoğunluktan kaynaklı sorunlar yaşamamak için sınavlarınızı son güne bırakmamanız önem arz etmektedir.  
 19. Ara sınavlarla ilgili sorunlarınız için “AUZEF Çözüm Merkezi” https://auzefcozum.istanbul.edu.tr/ üzerinden talep oluşturabilirsiniz.