Türkçe
Enformatik (Yüksek Lisans)

Enformatik (Yüksek Lisans)

 

Genel Bilgi

 

Enformatik Uzaktan Eğitim Yüksek Lisans programının amaçlarından birisi bilişim sektörüne yetişmiş eleman kazandırmaktır. Ayrıca ülkemiz bilişim sektörü deneyimlerinin eğitim programımızla entegrasyonunu sağlamak da önemli bir hedeftir. Sektörde çalışmaya aday olan lisans mezunu adayların yanında, halen sektörde çalışmakta olan yetişkinler de bu Yüksek Lisans Programı’ndan yararlanabilirler.

 

 

 

Bu program, Enformatik Anabilim Dalı öğretim üyeleri yönetiminde uzaktan öğretim (e-learning) yöntemiyle, üniversitelerin konuyla ilgili veya ilgi duyan çeşitli lisans mezunlarının yanı sıra, özellikle halen sektörde çalışmakta olan ama fiziksel olarak eğitim hizmeti almaya gelemeyen ancak yüksek lisans öğrenimi görmek isteyen Bilişim Teknolojileri personeline ve yöneticilerine uzaktan eğitimle verilmek üzere planlanmıştır.

 

 

 

Fen Bilimleri Enstitüsü’ne bağlı olarak yürütülmekte olan Enformatik Tezli Uzaktan Eğitim yüksek lisans programımız 2010-11 Eğitim öğretim yılında öğrenci alımına başlamıştır. İki yıl süren eğitimin ilk yılında; “Sistem Analizi ve Tasarımı”, “Veri Tabanı Sistemleri”, “Yönetim Bilişim Sistemleri”, “İnternet Tabanlı Uygulama Geliştirme” ve “Seminer” derslerini zorunlu olarak alan öğrenciler seçmeli ders havuzundan da dersler seçerek toplamda en az 60 AKTS ders yüklerini başarılı olarak tamamlayıp tez aşamasına geçmektedirler. Tez aşamasında, danışman öğretim üyesi ile birlikte belirledikleri tez konusunda 1 yıl boyunca araştırma yaparak tez hazırlar ve jüri önünde başarı ile savunarak mezun olmaya hak kazanırlar.

 

 

 

2010- 11 Eğitim Öğretim Yılı Bahar döneminde ilk defa öğrenci almaya başlayan Enformatik Uzaktan Eğitim Yüksek lisans programı 24 kredilik (60 AKTS) ders yükü, Seminer dersi ve tez aşamalarından oluşmaktadır.  Program İstanbul Üniversitesi (İ.Ü.) Fen Bilimleri Enstitüsü’ne bağlı olarak yürütülmektedir. Bu nedenle Öğrenci işlemleri Fen Bilimleri Enstitüsü aracılığı ile yapılmaktadır.   Eğitimler, İstanbul Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi (ISUZEM) nin alt yapısı ile iş birliği içerisinde koordine edilmektedir.

 

 

 

Anabilim dalımızda üniversitemizin farklı birimlerinden alanında uzman öğretim üye ve yardımcıları görevlendirme ile ders vermektedir.

 

 

 

 

 

Başvuru Bilgileri ve Kontenjan

 

Başvuru için İstanbul Üniversitesi Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği’nde belirlenen koşullar geçerlidir (http://www.istanbul.edu.tr/oidb/mevzuatdosyalar/Yonetmelikler/LisansustuEgitimOgretim_Yonetmeligi.html).

 

Başvurular, İstanbul Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’ne yapılmalıdır.

 

Ancak Uzaktan Eğitim Tezli Yüksek Lisans programlarına öğrenci alımı yapılamadığından, programımız mevcut öğrencilerini mezun ederek kapanacaktır.

 

 

 

İletişim

 

Programla ilgili detaylı bilgiye;

 

 

Uzaktan Eğitim Yüksek Lisans Programı – Enformatik

 

İstanbul Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Enformatik Ana Bilim Dalı Uzaktan Eğitim Yüksek Lisans (Tezli) Programımıza 2011-12 Eğitim-öğretim yılı Bahar döneminde öğrenci alınacaktır.

Genel Bilgi

2010- 11 Eğitim Öğretim Yılı Bahar döneminde ilk defa öğrenci almaya başlayan Enformatik Uzaktan Eğitim Yüksek lisans programı 24 kredilik ders yükü, seminer dersi ve tez aşamalarından oluşmaktadır. Program İstanbul Üniversitesi (İ.Ü.) Fen Bilimleri Enstitüsü’ne bağlı olarak yürütülmektedir. Bu nedenle Öğrenci işlemleri Fen Bilimleri Enstitüsü aracılığı ile yapılmaktadır.   Eğitimler, İstanbul Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi (ISUZEM)nin alt yapısı ile iş birliği içerisinde koordine edilmektedir.

Bölümümüzde Üniversitemizin farklı birimlerinden alanında uzman öğretim üye ve yardımcıları görevlendirme ile  ders vermektedir.

Başvuru Bilgileri

Başvuru için İstanbul Üniversitesi Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği’nde belirlenen koşullar geçerlidir (http://www.istanbul.edu.tr/oidb/mevzuatdosyalar/Yonetmelikler/LisansustuEgitimOgretim_Yonetmeligi.html ). Bu koşullara İ.Ü. Fen Bilimleri Enstitüsü Web Sitesi Sıkça Sorulan Sorular kısmında yer alan Lisansüstü Programlarımıza Öğrenci Kabulünde Gerekli Koşullar başlığından erişilebilir :  http://fbe.istanbul.edu.tr/V2/one.php?one=sss

Başvurular, İstanbul Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’ne doğrudan yapılmalıdır. Başvuru Tarihleri için;  http://fbe.istanbul.edu.tr  web sitesini ziyaret ediniz

Kontenjan

2011- 12 Eğitim Öğretim Yılı Bahar dönemi için 25 kişilik kontenjan bulunmaktadır.

Ödeme Bilgileri

Eğitim ücreti her dönem için; 3.000 TL  + Harç Ücreti (İstanbul Üniversitesi Yönetim Kurulunun 19.08.2010 tarih 59 sayılı kararı)’ dir. Ders ve tez aşamasında aynı ücret ödenmektedir. Ödemelerin yapılacağı hesap bilgisi daha sonra ilan edilecektir.

Akademik Takvim

2011-2012 Eğitim öğretim yılı akademik takvimi; http://www.istanbul.edu.tr/oidb/akademiktakvim/Lisansustu/2011-2012_lisansustu_akademiktakvimi.pdf

Eğitim Kadrosu

Bölümümüzde görevli akademik ve idari personel; http://enformatik.istanbul.edu.tr/tr/ogretimElemanlari.htm

İletişim

İstanbul Üniversitesi Enformatik Bölümü, http://enformatik.istanbul.edu.tr

İstanbul Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi, http://uzaktanegitim.istanbul.edu.tr

İstanbul Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, http://fbe.istanbul.edu.tr

 

 


Son güncelleme 19.11.2013 13:05