AUZEF Ders Materyalleri 

Dersler, internetten takip edilip, pdf, sunum, video formatlarında hazırlanan ders içerikleri internete yüklenerek 7/24 takip edilebilmekte, eğitim öğretim internet üzerinden gerçekleştirilmektedir. Ayrıca AUZEF Mobil uygulamasıyla ders içeriklerinin epub ve pdf formatlarını, tablet ve akıllı telefonlarınızda da görüntüleyebilirsiniz.

Fakültemizde kitap, dergi, ders notu, vb. basılı herhangi bir ders dokümanı bulunmamaktadır.

Materyallere Erişim

PDF ders notlarına, ders sunumlarına ve ders anlatım videolarının linklerine Öğrenme Yönetim Sistemlerinden ulaşabilirsiniz.

AUZEF Yeni Ders Tasarımları: Etkileşimli Ders Materyalleri

Daha önceden pdf formatında sunulan ders notları, 2017 Bahar döneminden itibaren yenilikçi bir tasarımla sunulmaya başlanmıştır.

  Sunulan yeniliklerden bazıları;

 • Daha nitelikli ders içerikleri,
 • Mobil cihazlardan ve bilgisayardan kolay erişme imkanı,
 • Ek kaynaklar,
 • Çözümlü video sorular,
 • Ünite soruları,
 • Ders anlatım videolarına kolay erişim,
 • Ders tanıtım sayfası,
 • Üniteler menüsü.
  Yeni ders tasarımında her bir ders iki web sayfasından oluşmaktadır:

 • Ders Tanıtım Sayfası
 • Ders Çalışma Sayfası

1. Ders Tanıtım Sayfası:

Bu sayfada sunulan video aracılığıyla dersin öğretim elemanı dersle ve öğrenim süreciyle ilgili bilgileri öğrencilerle paylaşmaktadır. Ayrıca, ders kapsamında işlenecek olan ünite başlıkları, dersin öğretim elemanının mesajı, dersi hazırlayan öğretim elemanlarının resimleri, ders kapsamında sunulan ek materyallerden örnekler verilmektedir.

2. Ders Çalışma Sayfası:

Yeni arayüzün kullanımına ilişkin bilgiler aşağıdaki gibidir:

Ders çalışma sayfasında sol tarafta üniteler menüsü, sağ tarafta ise ders notları bulunmaktadır. Sol menüden istenilen üniteye tıklanarak ünite içerikleri görüntülenebilmektedir. Ünite metninin en altındaki Ek Kaynaklar başlığına tıklandığında ünite soruları, sunum dosyaları, ders anlatım video linki, çözümlü video sorular görüntülenmektedir.

1. Üniteler Menüsü

Her derste sol tarafta ders notu içinde rahatça gezinmeyi sağlayacak bir menü bulunmaktadır. Bu menüden istenilen ünitenin alt başlığına hızlıca ulaşılabilmektedir.

2. Ek Kaynaklar

Ek Kaynaklar, farklı öğrenme stillerini desteklemek için ilave edilmiştir. Sunum Dosyaları, Ders Anlatım Videosu, Çözümlü Sorular, Ünite Soruları ek kaynaklar başlığı altında toplanmıştır.

3. Ünite Soruları

Yeni arayüzde ünite sorularını interaktif olarak cevaplama ve sonuçları görme imkanı sunulmaktadır. Her ünitenin sonunda yer alan bu sorular istenirse tekrar amaçlı yeniden cevaplanabilmektedir.

4. Çözümlü Video Sorular

Yeni ders materyallerinde ders anlatım videoları dışında öğretim elemanlarının örnek soruları cevapladığı çözümlü video sorular yayına alınmıştır. Her ünite için en az iki çözümlü video sorusu bulunmaktadır. Bu çözümlü video sorular, ünitede öğrenilmesi en önemli olan konulardan oluşmaktadır. Bu videoların amacı, konuların tekrar edilmesine katkı sağlamasıdır.

5. Mobil Uyumlu

Yeni dönemde ders tasarımları, mobil cihazlara tam uyumlu bir yapıda hazırlandığından artık AUZEF mobil uygulamasında değil; mobil tarayıcılar (chrome, firefox, safari, opera vb.) üzerinden doğrudan görüntülenebilecektir.

Güz 2017 döneminden itibaren AUZEF Mobil uygulaması üzerinden de yeni ders tasarımlarının görüntülenmesi hedeflenmektedir.