İkinci Üniversite Kayıt Kılavuzu

 İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ AÇIK VE UZAKTAN EĞİTİM FAKÜLTESİ DEKANLIĞI 2016 - 2017 İKİNCİ ÜNİVERSİTE KAYIT KILAVUZU 

Sayın Öğrenci Adayı,
2016-2017 egitim-ögretim yılında Fakültemize "Sınavsız Ikinci Üniversite" kapsamında kayıt yaptıracak ögrencilerimizin kesin kayıt işlemleri, İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Egitim Fakültesi (AUZEF) 2016-2017 Yeni Kayıt Kılavuzu'nda belirtilen esaslara göre yapılacaktır. Kayıt işlemlerinin hatasız ve süratle gerçekleştirilmesi için bu kılavuzun dikkatle incelenmesi ve istenilenlerin eksiksiz olarak yapılması gerekmektedir.
Konu ile ilgili her türlü açıklama ve duyuru fakültemizin internet sayfasında yapılmaktadır.

KAYIT TARİHLERİ: 01.08.2016 - 02.09.2016

AUZEF İnternet Adresi: http://auzef.istanbul.edu.tr/

Kayıt kılavuzunun resimli pdf şeklini görüntülemek için tıklayınız.

KİMLER BAŞVURABİLİR?
• ÖSYM'nin Yüksekögretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nda yer alan üniversitelerde hâlen öğrenci olan ya da bu programlardan mezun olanlar,
• Önlisans öğrencileri/mezunları önlisans programlarına başvurabilir
• Lisans ögrencileri/mezunları önlisans ve lisans programlarına başvurabilir
• Türkiye'deki yüksekögretim kurumlarının lisans/ön lisans düzeyindeki programlarına herhangi bir şekilde kayıtlı/mezunu yabancı uyruklu öğrenciler,
• Yurt dısında lisans seviyesinde yüksekögretim kurumlarını bitirerek Yüksekögretim Kurulu Başkanlıgı'ndan (YÖK) denklik belgesi alanlar,

KİMLER BAŞVURAMAZ?
• Herhangi bir üniversitenin ön lisans/lisans düzeyindeki programlarında kaydı bulunmayanlar veya bu programlardan herhangi bir şekilde ilişigi kesilenler (kayıt sildirenler vb.)
• ÖSYM'nin Yüksekögretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nda yer almayan herhangi bir ön lisans/lisans programının ögrencisi ya da mezunu olanlar,
• YÖK denkligi olmayan yurt dışındaki bir üniversitenin herhangi bir ön lisans/lisans düzeyindeki programlarında ögrenci ya da mezun olanlar,
• Istanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Egitim Fakültesinin lisans / önlisans programlarından herhangi birinde ögrenci olanlar,
• Herhangi bir üniversitenin lisans düzeyindeki programlarında kayıtlı/mezun olanlar, kayıtlı/mezun oldukları aynı programa kayıt olamazlar. (Örnegin, Iktisat programı ögrencileri/mezunları, Iktisat programına kayıt yaptıramazlar)
• Ön lisans ögrencileri/mezunları lisans programlarına kayıt olamazlar.
• AUZEF çalışanları fakülte programlarına kayıt olamaz.

KAYIT İŞLEM ADIMLARI

1. ADIM : HESAP OLUŞTURMA

http://basvuru.istanbul.edu.tr/ adresinden "Hesap Olustur" linkini tıklayınız.

"Başvuru Hesap" formunda gerekli alanları doldurunuz. (Kullanıcı adı ve Kullanıcı Aktiflestirme Bağlantısı gönderileceği için e-posta adresinizi dogru girdiğinizden emin olunuz.) "Kaydet" butonu tıklandıktan sonra e-posta adresinize yeni kullanıcı adı ve kullanıcı aktifleştirme bağlantısı gönderilecektir.

2. ADIM : KULLANICI AKTİFLEŞTİRME

Mail adresinize gönderilen "Kullanıcı Aktifleştirme Bağlantısı"na tıklayarak hesabınızı aktifleştiriniz.

3. ADIM : ÖN KAYIT BAŞVURUSU İÇİN SİSTEME GİRİŞ

http://basvuru.istanbul.edu.tr adresinden mailinize gönderilen kullanıcı adı ve hesap oluştururken belirlediğiniz parola ile sisteme giriş yapınız.

4. ADIM: PROFİL BİLGİLERİNİ DÜZENLEME

Sol menüde bulunan "Profil" seçeneğini tıklayarak gerekli olan fotoğraf, telefon, adres bilginizi ve özel durum bilginizi güncelleyiniz. Bilgilerinizin (Özlük ve Iletisim Bilgileri) MERNIS Vatandaslık Sistemi'nde de güncel ve doğru olduğundan emin olunuz.

Fotograf Ekleme Kuralları

Yüklemiş oldugunuz fotoğraf, öğrenci kimlik kartınıza ve sınav giriş belgelerinize basılacaktır. Güneş gözlüğü, şapka vb. yüzünüzü kapatan aksesuar ve giysiler ile çekilmiş oldugunuz fotoğrafları yüklemeyiniz. Yüz hatlarınızın belli oldugu (vesikalık formatta) bir fotoğraf yükledikten sonra başvurunuz onaylanacaktır.

Profil alanındaki "Fotoğraf Değiştir" butonunu tıklayarak yüklemek istediğiniz fotoğrafı bulup "Aç" butonunu tıklayınız. Fotoğrafın boyutunu ayarladıktan sonra "Kaydet" butonuna tıklayınız.

Adres ve Telefon

Cep telefonu ve adres bilgileriniz güncel değilse güncelleyiniz. Doğrulama kodunun tarafınıza iletilmesi için size ait olan 11 haneli telefon numaranızı doğru girdiğinizden emin olunuz. Adres bilgilerinizin de eksiksiz ve dogru olduğundan emin olunuz.

Özel Durum

Adayların varsa özel durumunu belirtmeleri gerekmektedir. Yoksa "Özel Durum Yok" seçeneği seçilir. "Özel Durum Kaydet" butonuna tıklanarak bilgisi kaydedilir. Özel durumunu belirten ögrencilerimizin http://auzef.istanbul.edu.tr/ozel-gereksinimli-ogrenciler.html sayfasındaki bilgileri ayrıca incelemesi gerekmektedir.

5. ADIM: SINAVSIZ İKİNCİ ÜNİVERSİTE BAŞVURU/TERCİH İŞLEMİ

Profil bilgilerinizi güncelleyip ana sayfaya dönüş yapılır. "İkinci Üniversite Başvuru" linkini tıklayınız ve karşınıza çıkan mesajı dikkatlice okuyarak devam ediniz.

6. ADIM: YÖKSIS EĞİTİM BİLGİLERİNİN KONTROLÜ

Yükseköğretim Bilgi Sistemi (YÖKSIS): Devlet ve vakıf üniversitelerinin öğrencileri ile mezunlarının eğitim bilgilerine sistem üzerinden ulaşılmasına imkân sağlayan bir
sistemdir. YÖKSIS'te bilgileri bulunan adayların eğitim bilgileri ekrana otomatik olarak gelecektir.

NOT 1: YÖKSIS'te eğitim bilgisi bulunmayan adayların mezun oldukları ya da hâlen okudukları fakülteleri ile iletişime geçerek egitim bilgilerini YÖKSIS'e işletmeleri halinde fakültemize evrak göndermeden kayıt işlemlerini hızlıca tamamlayacaklardır.

NOT 2: YÖKSIS'te bilgisi bulunmayan ve kendi eğitim bilgisini el ile giriş yapan adaylar kayıt evraklarını fakültemize ulaştıracaktır.

YÖKSIS'te Bilgisi Olan Adaylar

Adaylar, bilgilerinin doğruluğunu kontrol ettikten sonra "Kullan" butonunu tıklayarak ilerlemelidir. (Birden fazla bölümü olan ögrencilerimizin başvuruda bulunurken kullanmak
istedikleri programı seçerek ilerlemeleri gerekmektedir.)

NOT 3: Eğitim bilgileri YÖKSIS'ten otomatik çekilen ve bu bilgiler ile tercih yapan adaylar EVRAK GÖNDERMEYECEKLERDİR.

YÖKSIS'e Egitim Bilgilerini Kaydettiremeyen Adayların Yapması Gerekenler

Yurt dışında herhangi bir üniversiteden mezun olanlar, eski mezunlar vb. YÖKSIS'te bilgisi bulunmayan adaylar "Eğitim Bilgisi Ekle" butonuna tıklayarak eğitim bilgilerini
eksiksiz ve dogru girmelidir. Girilen eğitim bilginizi "KAYDET" butonunu tıklayarak, eğitim bilginizi kaydedip tercihinizi yapabilirsiniz.

NOT 4: Bilgileri YÖKSIS'te bulunmayan öğrenci adaylarının evrak GÖNDERMELERİ GEREKMEKTEDİR.

ÖNEMLİ NOT:
YÖKSIS'te bilgisi bulunmayan ve eğitim bilgisini el ile giriş yapan adayların
• Diploma/Ögrenci Belgesi/Geçici Mezuniyet Belgesi fotokopisinin "Aslı Gibidir" Onaylı Hâli
• Nüfus Cüzdanı Fotokopisini elden teslim etmeleri ya da kargo yolu ile fakültemize göndermeleri gerekmektedir. Faks, e-mail yoluyla gönderilen ya da fotokopi niteliği taşıyan evraklar kabul edilmeyecektir.
Evrakının "ASLINI/ORIJINALINI" ya da evrak istenilmediği halde evrak gönderen, öğrencilerin gönderdiği evraklardan fakültemiz sorumlu olmayacaktır.

Kargo Gönderim Kuralları
• EVRAK KAYBINI ÖNLEMEK AMACIYLA EVRAK GÖNDEREN ADAYLARIN, KARGO ŞİRKETINE MUTLAKA KENDİ AD SOYAD, TC KIMLIK NUMARALARINI KARGO GÖNDEREN BİLGİSİNE İŞLETMELERİ GEREKMEKTEDİR.
• Evrakların kargoya teslim tarihi, en geç 02.09.2016 günü saat 16.00'dır. (Belirlenen tarih aralığında evrak göndermeyen ögrenci adaylarının BASVURUSU ONAYLANMAYACAKTIR.)
• Aday tek bir dosyada sadece kendisine ait belgeleri göndermelidir.
Gönderim Adresi:
Istanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Egitim Fakültesi
Bozdogan Kemeri Cad. No:1 Vezneciler / Fatih / ISTANBUL
(Kayıt döneminde MNG Kargo İÜ AUZEF öğrenci adaylarına indirim uygulamaktadır.)

7. ADIM: TERCİH İŞLEMİ

Tercih edilen program kısmından "Başvurmak İstenilen Programı" seçiniz, "Kaydet" butonuna tıklayınız.

Ön lisans ögrencileri/mezunları, yalnızca ön lisans programlarını tercih edebilmektedir.

NOT 5: AUZEF Sınavsız Ikinci Üniversite basvuruları kapsamında yalnızca bir (1) programa basvuru yapılır.

8. ADIM: BAŞVURU TAMAMLAMA

Başvurunuzun başarılı olduğuna dair mesaj ekranda görülecektir.

9. ADIM: GÜVENLİ ÇIKIŞ

Sol alt menüdeki resminize tıklayarak çıkış işlemini gerçekleştiriniz.

10. ADIM: BAŞVURU İŞLEMİNİZİN AUZEF TARAFINDAN ONAYLANMASI

Eğitim bilgileri YÖKSIS'ten otomatik olarak çekilen ve bu bilgiler ile tercih yapan öğrenciler EVRAK GÖNDERMEYECEKLERDİR. Bu adayların "Başvuru Onayı" ve "Kesin Kayıt" işlemleri hızlı bir sekilde gerçekleşecektir.

YÖKSIS'ten bilgilerine dayanarak başvuruda bulunan adayların ön başvuruları fakültemizce incelendikten sonra onaylanacaktır. Başvurusu onaylanan adayların sistemde dogrulamış oldugu telefon numaralarına ödeme işlemini gerçekleştirecekleri "Referans Numarası" SMS olarak gönderilecektir.
Eğitim bilgisini el ile girişi yaparak başvuruda bulunan adayların eğitim durumuna iliskin belgenin (ögrenci belgesi / geçici mezuniyet belgesi /diploma gibi belgelerden birinin) fotokopisinin "ASLI GIBIDIR" onaylı halini ve nüfus cüzdanı fotokopisini fakültemize göndermeleri gerekmektedir. Gönderilen evraklar kontrol edildikten sonra başvurunuz fakültemizce onaylanıp "Referans Numarası" SMS olarak gönderilecektir.

NOT 6: Fakülte tarafından onay verilen başvuru tercihi degiştirilemez.

11. ADIM : REFERANS NUMARASI İLE ÖDEME İŞLEMİNİ GERÇEKLEŞTİRME

Cep telefonunuza gönderilen SMS ile ya da AKSIS'e giriş yaparak referans numarasını ve ödeme miktarını öğrenerek ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

AKSIS'e Giriş ve Referans Numarası Ögrenme

http://basvuru.istanbul.edu.tr adresinden oluşturduğunuz kullanıcı adı ve parola ile http://aksis.istanbul.edu.tr adresine giriş yapınız. Ögrenci Bilgi Sistemi (OBS)'ni tıklayınız. Sol menüdeki "Harç Bilgileri" kısmından "Referans" numaranızı ve ödeme miktarınızı görebilirsiniz. (Referans numaranızın doğru oldugundan emin olunuz.)

Ödeme Islemini Tamamlama

Halkbank şubelerinden/ATM'lerinden ya da Sanal Post'tan ödeme işlemini gerçeklestirebilirsiniz.

Sanal Posttan Ödeme İşlemi

Sanal posttan ödeme işlemini gerçekleştirmek için AKSIS otomasyon sistemindeki Harç Bilgilerim kategorisinden "Ödeme Yap" butonunu tıklayınız.

Karsınıza gelecek ekranda ilgili alanları doldurarak sanal pos/online ödeme islemini gerçeklestirebilirsiniz.

NOT 7 : Sanal Post ödemesi gerçekleştirirken ödemenizi 1 kez yaptıktan sonra kartınızın hesap hareketini kontrol ediniz.

12. ADIM: KESİN KAYIT

Ödeme işlemi tamamlanan ögrencilerin "Kesin Kayıt" işlemi en kısa sürede gerçekleştirilerek adaylara "Kesin Kayıt Bilgilendirme" SMS'i gönderilecektir. Ayrıca AKSIS otomasyon sisteminde Özlük Bilgileri kategorisinde Birim Bilgileri başlıgı altında statünüzü kontrol ediniz. Statünüz "Devamlı Ögrenci" ise kesin kayıt işleminiz tamamlanmıştır.